XSlimming Zayıflama Merkezi İzmir | Uzun yaşamak için
97
post-template-default,single,single-post,postid-97,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-13.9,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

Uzun yaşamak için

Uzun yaşamak için

Yaş alma; genetik, yaşam tarzı, hastalıklar ve çevresel faktörlerden etkilenen, sürekli devam eden değişikliklerle karakterize kompleks bir süreçtir.

Yaş almayla oluşan değişikliklerin moleküler temelleri, en çok araştırılan konulardan biri olmuştur.

Kaza, terör ve doğal afetleri saymazsak yaşam süresini kısaltan durumların özellikle şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp damar hastalığı, böbrek yetmezliği, KOAH (amfizam) gibi hastalıkların olduğu görülüyor. Bu hastalıklar aynı zamanda bilişsel fonksiyonlarda ve fiziksel kapasitede de azalmaya neden oluyor.

Sağlıklı yaş alma

Sağlıklı yaş alma, çocukluktan itibaren sağlıklı yaşam tarzının benimsenerek, kalp damar hastalığı, şeker hastalığı, böbrek veya karaciğer hastalığı gibi kronik hastalıklarla tanışmadan ileri yaşlara ulaşmak anlamına gelmektedir.

Asıl hedeflenmesi gereken durum da budur. Eğer bu sağlanamıyorsa kronik hastalıkların kontrol altında tutulması hedeflenmelidir.

Yaşam süresini belirleyen, hastalık dışı etkenlere bir bakalım.

Genetik

Miras kalan genler, uzun yaşamdaki önemli etkenlerden biri. İkizler çalışması sonuçlarında, uzun yaşamda genetik mirasın rolünün %25 civarında olduğu görülüyor.

Uzun yaşamda genetik etki özellikle erkeklerde görülüyor. Uzun yaşayan kadınlarda sağlıklı yaşam tarzı ve çevresel faktörler daha çok önem kazanıyor.

Telomer kısalması

Telomer, kromozomların uç bölgesinde bulunan, kromozomları parçalanmadan koruyan, kromozomların organizasyonu ve çoğalmasında önemli görevleri olan bir proteindir.

Bazı çalışmalarda telomer kısalmasıyla, yaşam süresi arasındaki paralel ilişki gösterildi.

P53 gen aktivasyonu

DNA hasar gördüğü zaman P53 geni aktive olur ve hücrenin yaşamının sona ermesiyle sonuçlanan süreç başlar.

Kalori kısıtlaması

Asırlık Okinovalıların incelemelerinde özellikle doğru beslenme ve kalori kısıtlamasının ektikli olduğu görüldü.

Yapılan hayvan çalışmalarında, %20-40 oranında kalori kısıtlaması ile yaşam süresinde %20-50 oranında artış görülüyor.

Sosyoekonomik durum

Özellikle ortayaşta ekonomik durumu iyi olan, sağlık alışkanlıklara sahip geniş arkadaş çevresi olanların sağlıklı yaş aldığı görülüyor.

Rapamisin

Bağışıklık sistemini baskılayan rapamisin özellike organ nakli sonrasında doku reddini önlemek için kullanılan bir ilaçtır.

Yapılan hayvan çalışmalarında rapamisinin yaşam süresini uzattığı görülüyor. Rapamisinin, mTOR yolu üzerinden besinlerin dağılımını düzenleyerek kalori kısıtlaması sağladığı düşünülüyor.

Bitkisel tedaviler

Etkinlik ve güvenilirlik çalışmaları olmaması nedeniyle bitkisel tedavilerin bu konudaki yerini bilmek mümkün değil.

Antioksidan, anti enflamatuar etkilerinin yanı sıra bazı kronik hastalıklar üzerindeki olumlu etkileri ile yaşam süresine katkıda bulunuyor olabilirler ancak kanıtlanmış bir bilgi yok.

Uzun yaşamak için ne yapmalı

1- Düzenli egzersiz yap.

2- Doğru beslenmeyi öğren ve fazla kilolarından kurtul.

3- Sigarayı bırak.

4- Alkolü azalt.

5- Stresle başetme yöntemlerini öğren.

6- Sağlıklı alışkanlıkları olan arkadaş çevreni genişlet.

7- Özellikle tansiyon, şeker ve kolesterol takiplerini içeren düzenli doktor kontrollerini kaçırma.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Dr. Halil ERTÜRK

İç hastalıkları uzmanı